Ana Sayfa Hakkında İletişim Sponsor Reklam

Blog

Bugün Düşen Domainler

Tüm Domainler

Satılık Domainler

Domain Uzantıları

Teklif Ver

Düşmüş Domainler

3 karakterli

4 Karakterli

5 Karakterli

6 Karakterli

Domain Ne Zaman Düşer

Boşa Düşen Domainler

Süresi Biten Domainler

Düşen Domainler

Domain Sorgulama

Web dünyasında sitelerin, alan adlarının yönetimi, ICANN ( Türkçe ifade ile İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ) tarafından konulan kurallar çerçevesinde ve tarafınca yapılmaktadır.

Kişi ya da kurumlar alan adlarını nereden alırlarsa alsınlar direk ICANN sistemi üzerinde kayıt edilirler. Yine aynı şekilde boşa düşen domainler gerekli süreç tamamlandığında ICANN sisteminde bulunacaktır.

Boşa Düşen Domainler Süreci Nasıl İşler

İlk alınış anı itibariyle bir alan adları 1-10 yıl için kayıt ettirilebilir. Örneğin 1 yıllığına isim kayıt işlemi geçekleştirdiyseniz, 1 yıl süre ile isim hakkı sizin olmaktadır. Alan adı almış olduğunuz firma, isim hakkı süreniz dolmadan size bilgilendirme maili göndermektedir. İsim hakkı sahibi olarak kayıt yenileme işlemi yapabilirsiniz ve ismin süresini uzatabilirsiz. Yada alan adına sahip olmak istemezseniz yenileme işlemini gerçekleştirmesiniz boşa düşen domainler arasına girer ve başkaları tarafından tescil edilmeye müsait hale gelir. Kayıt süresinin dolmasıyla birlikte 45 günlük otomatik yenileme dönemi başlar. Alan adı sahibi bu sürede kayıt uzatabilir ya da hesap transferi yapabilir. İsim hakkı sahibinin uzatma işlemini gerçekleştirmemesi ile 30 günlük yeniden kayıt ettirebilme süreci başlamaktadır. Ancak artık bu süreden sonra ekstra bir ödeme yapması gerekecektir.

Tüm bu uzatma sürelerine rağmen hala uzatılmayan alan adları, 5 günlük kayıt silme işleminin gerçekleştirilerek alan adının herkese açık olacağı aşamaya gelmiş olurlar. Özetle tescil edilen alan adları; kullanım sonunda 45 gün uzatma hakkı, 30 gün ücretli yenileme süresi, 5 gün son insiyatif tanınması ile toplam 80 gün sonunda yeniden satışa çıkabilecektir. Her ihtimale karşı bu sürece yakın zamanlarda, boşa düşen domainler listesine girmemesi için; whois sorgusu yapıp, kayıt durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca boşa çıkan domainler listesine girme korkusu yaşamamak için işlem yaptığınız firmadan son kayıt süresi yaklaştığına dair bilgilendirme maili alırsınız.

Boşa düşen domainler son aşamaya geldiğinde yaptığınız kontrollerde güncelleme tarihini baz almanız gerekmektedir. Whois çektiğiniz bir alan adının son 5 günlük silinme sürecinde olduğunu görürseniz, kontrol etmeniz gereken tarih güncelleme tarihidir. Boşa çıkan domainler güncelleme tarihinden 5 gün sonra alınabilir halde olacak demektir. Yeniden boşa düşen domainler listeleme yöntemiyle kayıttan düşülür.