Ana Sayfa Hakkında İletişim Sponsor Reklam

Blog

Bugün Düşen Domainler

Tüm Domainler

Satılık Domainler

Domain Uzantıları

Teklif Ver

Düşmüş Domainler

3 karakterli

4 Karakterli

5 Karakterli

6 Karakterli

Domain Ne Zaman Düşer

Boşa Düşen Domainler

Süresi Biten Domainler

Düşen Domainler

Domain Sorgulama

Domain Türkçe de alan adı anlamına gelmektedir. İnternet sitesi açmanıza yarayan domain yani alan adı internette yer almak için sahip olduğunuz kimliktir diyebiliriz. Farklı bir değişle  tarayıcıların adres çubuğuna yazılan web sitenizin adıdır. Oluşturduğunuz sitenin ismi ve adresi alan adını oluşturur. Domain, bu hizmeti veren şirketlerden para karşılığı satın alınmaktadır. İsim hakkını almanın belli prosedürleri vardır. Bir alan adı satın aldığınızda almış  olduğunuz isim hakkının ömür boyu sahibi olmazsınız. Alan adlarının belirli zaman aralıklarında sürelerinin uzatılması gerekmektedir. Peki, ismi hakkı süresi uzatılmazsa domain ne zaman düşer, domain boşa düşme süresi nedir?

Domain Ne Zaman Düşer?

Alan adı , ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), Türkçe adı ile İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu, tarafından belirtilen kural ve argumanlar doğrultusunda satışı yapılan ve yönetilen isimdir. İnternet sitesi açmak amacıyla bir domain almışşanız bu isim hakkı öncelikle ICANN’e kayıt edilecektir. Alan Adları, 1 yıl ile 10 yıl arasında kayıt edilmektedirler. Fiyat tescil ettiğiniz süre doğrultusunda değişmektedir. Diyelim ki 5 yıl tescil ettirdiniz, bu 5 yıl boyunca isim hakkı size ait olmuş olur. Fakat sürenin sonuna geldiğinde isim hakkının sizde kalmasını istiyorsanız, kayıt yenileme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Satın aldığınız isim hakkının  süresi dolduğunda yani 1 yıl ila 10 yıl arasındaki zaman dolduğunda isim hakkınızı yenilemeniz gerekmektedir.

Satın almış olduğunuz düşecek olan alan adları tescil edilebilir. Alan adı satın aldığınız firma, kayıt yenileme süreniz yaklaştığında size bilgilendirme mesajı gönderecektir. Böylece  site ismini kaybetme korkusu ile karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Süresi dolan bu isme 45 gün içerisinde herhangi bir değişiklik uygulanmazsa, sürenin geçtiğini unutmuş ya da çeşitli sebeplerle süreyi kaçırmışsa yaklaşık 30 gün daha süresini uzatma hakkına sahiptir. Fakat normal süre uzatma fiyatından fazla ücret alımı yapılmaktadır. 30 günlük süre zarfında da domain süresini uzatmamışsa domain düşme süresi gerçekleşmiş, alan adı düşmüş olur. Yani 30 günlük bu süre oldukça önemlidir. Bu süre domain ne zaman boşa düşer sorusunun cevabını oluşturur. Bu süre dahilinde uzatılabilir ya da başka bir hesaba dahil edilebilir. Bu da süreci bir döngü haline getirerek başa döndürür. Domain ne zaman düşer sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.