Ana Sayfa Hakkında İletişim Sponsor Reklam

Blog

Bugün Düşen Domainler

Tüm Domainler

Satılık Domainler

Domain Uzantıları

Teklif Ver

Düşmüş Domainler

3 karakterli

4 Karakterli

5 Karakterli

6 Karakterli

Domain Ne Zaman Düşer

Boşa Düşen Domainler

Süresi Biten Domainler

Düşen Domainler

Domain Sorgulama

Domain, bir web sitesinin, arama motorunda kullanılan, arama yapma işlemlerinde kullanılan ve sonu com, net ve tv gibi uzantılarla tamamlanan isimlerdir. İsim hakkı alınmadığı zaman, başkaları kullanabilir. İsim hakkı almak için veya web sitenize isim bulmak için, öncelikle, düşmüş domainler kategorisinde araştırma yapabilirsiniz. Markanıza uygun olan ismi bu kategorinden bulabilmektesiniz. Web sitenize isim bulmak için düşmüş domainler girdiğiniz zaman, blacklinke, şehirlere özel, Türkçe karakterli, com, tv, net ve org  vb. uzantılı, A, B, C...Z ile başlayan ve 1, 2, ...9 ile başlayan şeklinde kategoriler bulacaksınız.

Web sitesi ismi yani domainler süreli alınmaktadır. 1-10 yıl arasında kayıt altına alabilirsiniz. 1 yıl süre ile tescil ettirdiyseniz, bu 1 yıl süre içinde isim hakkı size ait olur. Süresi bitenler, isim hakkını kaybetmektedir ve isim hakkı düşmüş domainler arasına girmektedir. Başkaları kendi sitelerine o ismi kullanabilmektedir. Özellikle herkes tarafından bilinen web sitesi isimleri tercih edilmelidir.

Düşmüş Domainler Tercih Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Web sitenizin ismi yani alan adlarının isim hakkı, belli bir tarih aralığında kullanılmaktadır. Bu nedenle düşen domain listesi iyi incelenmelidir. Özellikle, meşhur sitelere yakın isimlerin tercih edilmesi, sitenizi için iyi olacaktır. Com uzantıları düşecek domain listesi, en çok tercih edilen listedir. Com uzantısı dile kolay geldiği için ve genelde de alışkanlık olduğu için tercih edilmektedir. Com uzantısı dışında en çok tercih edilen uzantılar arasında .net, .biz, .info, .org, .xyz ve .top gibi uzantılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı durumlarda düşecek prli domainler tercih edilmektedir.

Web sitesi isim süresini öğrenmek için bazı işlemleri takip etmek yeterli. Özel bir domain isteyen için, ciddi ve etkili bir araştırma yapmak yerinde olacaktır. Bu nedenle öncelikle domain süresi sorgulama işlemi gerçekleşmelidir. Kısa marka ve kurumsal kimliğinize uygun isim seçimi önemlidir. Özellikle, yaptığınız işinizle ve sektörünüzle alakalı olursa, web sitenizin ismi daha popüler olabilir.

Ciddi bir çıkış yapmayı hedefleyenler, markalaşacak bir isim üzerinde durmalıdır. Bu nedenle düşecek domainleri bulma işlemi daha ciddi bir şekilde takibi yapılmalıdır. Web sitesinin arama motorlarında belli bir dereceye gelmesi ve Google arama motoru tarafından tanınması için, isim kayıt işlemi yapılmalıdır. Web sitenizin isim kaydı ile markalaşmaya bir adım daha atmış olursunuz. Bu isim kayıt işlemleri sürelidir.

Bu süre sonunda domain ücreti ödenmezse, domain yani isim hakkınız biter ve düşecek domain bulma listelerinde, web sitenizin ismi düşmüş domainler arasında görünecektir. Bu nedenle, isim takip işlemlerini dikkatli incelemeniz çok daha önemlidir.