Ana Sayfa Hakkında İletişim Sponsor Reklam

Blog

Bugün Düşen Domainler

Tüm Domainler

Satılık Domainler

Domain Uzantıları

Teklif Ver

Düşmüş Domainler

3 karakterli

4 Karakterli

5 Karakterli

6 Karakterli

Domain Ne Zaman Düşer

Boşa Düşen Domainler

Süresi Biten Domainler

Düşen Domainler

Domain Sorgulama

Domain, Türkçe adı ile alan adı internet üzerinde yer almak için sahip olmamız gereken, kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği, web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres  veya IP numarası olmadan ziyaretçileriniz sitenize ulaşamazlar.

Alan adlar 1 ve 5 yıl arasında kayıt altına alınabilir. 5 yıl süre ile kayıt yaptırdıysanız isim hakkı 5 yıl süre ile sizin olur. Alan adının sizde kalmasını istiyorsanız tescil ettiğiniz süre bitmeden isim hakkınızı tekrar yenilemelisiniz.  Kayıt süreniz sona erdiğinde eğer yenileme yapılmadıysa, alan adını kayıt altına alan firma tarafından  3 aylık askıya alış işlemi gerçekleştirilir. Bu süreçte kayıt silinme işlemi henüz gerçekleştirilmez. Böylece isiminiz süresi biten domainler arasına girer.

Süresi biten domainler için dikkatli olmak gerekir. Çünkü süresi dolan domainler kişilerin yenilemediği alan adları olarak bilinir. Bu isimler tekrar geri alınmak istenirse ekstra ücret ödenerek kayıt yenileme ile geri  alınabilir.  Birden fazla  alan adına sahip iseniz, süresi bitecek domainler listenizi mutlaka kontrol etmelisiniz.

Alan Adı Satın Almadan Önce Dikkat Edilecek Hususlar

Her gün binlerce alan adı süresi dolan domainler arasına girmektedir. Fakat siz alan adlarının alınmadan önce kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Süresi biten domainleri bulma çok sayıda bu konuda hizmet veren platformlar üzerinden kontrol ettirebilir, süresi biten domainler listesi sayesinde kolayca istenilen süresi bitmiş domainler alanına ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, Google yasaklı site kontrol sihirbazından sitenin alan adını sorgulatabiliriz. Yüksek değerlere sahip iyi görünümlü bir alan adı bu sayede bulma imkânınız vardır. Bu şekilde süresi biten domainler listenizi kontrol ederek sitenin yasaklı olup olmadığını öğrenmek zor değildir.

Bunun yanı sıra, Google Adsense yasağını da kontrol etmek gerekli bir adım olacaktır. Adsense tarafından yasaklanan binlerce sayıda alan adı ile karşılaşıp mağdur olmak istemiyorsanız adı almadan önce yapacakların arasında en önemli olan faktör durumundadır. Çünkü alınan alan adları para kazanmak amaçlı olduğu için yasaklı bir site ile karşılaştığınızda almanın hiçbir amacı kalmayacaktır.

Yapılacak olan işlem ise sitenin adresini sihirbaza koymak ve önceki reklamlar sekmesine tıklamaktır. Eğer reklamlar görünür durumdaysa sitede bir sıkıntı yoktur, fakat görünmüyorsa, alan adını almaya bile gerek kalmayacaktır. Çünkü reklam gözükmüyorsa bu sitenin yasaklı olduğunun bir göstergesidir. Bu durumda süresi biten domainler hiç işe yaramayacaktır.